Quiko HF Kalcium för Höns, 1.000 ml
Ökar kalkinnehållet i huvudfodret
177 kr
(177 kr / l, inkl. 25% moms.
-
Quiko
HF Äggfoder för Höns
Högkvalitativt kraft- och konditionsfoder
154 kr(77 kr / kg) -
Quiko
HF Vital Örtmix för Höns
Med maskros, timjan & brännässla
88 kr(489 kr / kg) -
Quiko
HF Mini Pop Corn för Höns
Läcker snack för dina höns
154 kr(308 kr / kg) -
Quiko
HF Vital-Fit för Höns
Av 100 % ren vitlök
110 kr(440 kr / kg) -
Quiko
HF Mineralgritsten för Höns
Mineraler från fossila havsdjur & förkalkade växter
77 kr(86 kr / kg) -
Quiko
HF Kalcium för Höns
Ökar kalkinnehållet i huvudfodret
177 kr(177 kr / l) -
Quiko
HF Vitacombex-H för Höns
Stödjer den normala försörjningen av vitaminer
243 kr(486 kr / l) -
Egenskaper och fördelar
- För höns & fjäderfä
- Optimal under värpningsfasen
- För foder & dricksvatten
Beskrivning
Detta högkvalitativa kompletteringsfoder stödjer en normal tillförsel av kalcium till dina höns och rekommenderas särskilt under värpningsfasen.
- Högkvalitativt kompletteringsfoder för höns och fjäderfä
- Stödjer den normala tillförseln av kalcium
- Säkerställer en tillräcklig kalkhalt i fodret
- Kan stödja bildandet av ett fast äggskal
- Optimal under värpningsfasen
- Utvecklat i samarbete med veterinärer och experter
- Återförslutningsbar - håller sig fräsch länge
Utfodringsrekommendation:
- Späd ut kalciumkoncentratet med samma mängd vatten.
- Blanda det utspädda koncentratet i fodret eller i dricksvattnet till dina höns: 5 ml (= 1 tesked) per 1 l dricksvatten eller 1 kg torrfoder.
Observera! Samtidig användning av olika organiska syror eller deras salter är kontraindicerat om den högsta tillåtna halten uppnås eller nästan uppnås för en eller flera av dem.
| Artikelnr.: | QUO-570075 |
|---|---|
| Innehåll: | 1.000 ml |
| EAN: | 4019181570086 |
| Tillverkarnr.: | ART05939 |
| Varumärken: | Quiko |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvara i kylskåp efter öppning och förbruka inom några dagar, Förvara svalt och torrt |
| Foderdeklaration: | Kompletteringsfoder |
Sammansättning
Calciumchlorid, Natriumchlorid
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Råprotein | 0,2 % |
| Rohfett | 0,2 % |
| råfiber | 0,3 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| Rohasche | 20,5 % |
| Fuktighet | 80 % |
| Calcium | 7 % |
| Natrium | 0,05 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin B2 (3a826) | 8 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Calciumlactat (1a327) | 10.000 mg |
| Sorbinsäure aus Kaliumsorbat (1k202) | 1.000 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | Ardapcare, Franzstraße 95, 46395, Bocholt, Tyskland, ardapcare.com |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Quiko HF Kalcium för Höns
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering