Quiko HF Vitacombex-H för Höns, 500 ml
Stödjer den normala försörjningen av vitaminer
243 kr
(486 kr / l, inkl. 25% moms.
-
Quiko
HF Äggfoder för Höns
Högkvalitativt kraft- och konditionsfoder
154 kr(77 kr / kg) -
Quiko
HF Vital Örtmix för Höns
Med maskros, timjan & brännässla
88 kr(489 kr / kg) -
Quiko
HF Mini Pop Corn för Höns
Läcker snack för dina höns
154 kr(308 kr / kg) -
Quiko
HF Vital-Fit för Höns
Av 100 % ren vitlök
110 kr(440 kr / kg) -
Quiko
HF Mineralgritsten för Höns
Mineraler från fossila havsdjur & förkalkade växter
77 kr(86 kr / kg) -
Quiko
HF Kalcium för Höns
Ökar kalkinnehållet i huvudfodret
177 kr(177 kr / l) -
Quiko
HF Vitacombex-H för Höns
Stödjer den normala försörjningen av vitaminer
243 kr(486 kr / l) -
Egenskaper och fördelar
- För höns & fjäderfä
- För foder & dricksvatten
- Välsmakande
Beskrivning
Denna välsmakande multivitaminsaft har utvecklats speciellt för behoven hos höns och fjäderfä och stödjer deras normala försörjning av vitaminer. Den kan ges via fodret eller dricksvattnet.
- Stödjer det normala välbefinnandet
- För daglig utfodring via dricksvattnet eller fodret
- Rekommenderas särskilt i utmanande situationer som foderbyte och klimatförändringar
- Återförslutningsbar - håller sig fräsch länge
Utfodringsrekommendation:
- Blanda 15 ml (= 1 matsked) Vitacombex V med 1 kg foder eller 1 l dricksvatten.
- Se till att dina höns får en balanserad kost.
Varning! Samtidig användning av olika organiska syror eller deras salter är kontraindicerat om den högsta tillåtna halten uppnås eller nästan uppnås för en eller flera av dem.
| Artikelnr.: | QUO-570080 |
|---|---|
| Innehåll: | 500 ml |
| EAN: | 4019181570161 |
| Tillverkarnr.: | ART06063 / |
| Varumärken: | Quiko |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvara svalt och torrt |
| Foderdeklaration: | Kompletteringsfoder |
Sammansättning
Saccharose, Natriumcitrat, Traubenzucker
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Rohprotein | 0 % |
| Rohfett | 0,5 % |
| råfiber | 0,02 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| Rohasche | 0,75 % |
| Fuktighet | 72,2 % |
| Phosphor | 0,01 % |
| Natrium | 0,88 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A (3a672b) | 900.000 IE |
| Vitamin D3 (3a671) | 72.000 IE |
| Vitamin B1 (Thiamin/Thiamine) (3a820) | 540 mg |
| Vitamin B2 (Riboflavin) (3a826) | 774 mg |
| Vitamin B6 (3a831) | 180 mg |
| Vitamin C (1b301) | 11.100 mg |
| Nikotinamid (3a315) | 3.600 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Citronsyra 1a330 | 14.330 mg |
| Sorbinsäure aus Kaliumsorbat (1k202) | 1.400 mg |
| Butylhydroxytoluol BHT E321 | 180 mg |
| 1b320 Butylhydroxyanisol | 180 mg |
| E310 Propylgallat | 75 mg |
| Bentonit 1m558i | 2.500 mg |
Tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Orangenöl (2b143-eo) | 940 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | Ardapcare, Franzstraße 95, 46395, Bocholt, Tyskland, ardapcare.com |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Quiko HF Vitacombex-H för Höns
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering