Quiko Vitacombex Bt Multivitaminsaft för Brevduvor, 500 ml

Stödjer en normal försörjning av vitaminer

196 kr

(392 kr / l, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 500 ml

I lager från 21. oktober

Varför tar det längre tid?

Varför tar det längre tid? Den här produkten finns för närvarande inte i lager, men kommer snart. Du kan beställa direkt - varan skickas till dig så snart den finns i lager. Stäng meddelandet

Leverans tisdag, 27. oktober

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • För daglig giva
  • Välsmakande
  • För dricksvatten & foder

Ofta köpt tillsammans med Versele laga Prestige Turturduvor, 4 kg

Quiko Vitacombex Bt Multivitaminsaft för Brevduvor, 500 ml 196 kr (392 kr / l)
Versele laga Prestige Turturduvor, 4 kg 98 kr (25 kr / kg)
Totalpris: 294 kr
Beskrivning

Denna multivitaminsaft tas gärna emot tack vare sin goda smak och bidrar till en normal tillförsel av viktiga vitaminer för dina brevduvor.

  • För daglig tillförsel via foder eller dricksvatten
  • Bidrar till en normal vitamintillförsel
  • Särskilt rekommenderad vid foderbyte och klimatförändringar
  • God smak

Utfodringsrekommendation:

  • Ge dagligen 15 ml (= 1 matsked) Vitacombex V i 1 l dricksvatten.
  • Säkerställ en balanserad kost för dina brevduvor.

Observera! Samtidig användning av olika organiska syror eller deras salter är kontraindicerad om den högsta tillåtna halten för en eller flera av dem har uppnåtts eller nästan uppnåtts.

Artikelnr.: QUO-200327
Innehåll: 500 ml
EAN: 4019181203274
Tillverkarnr.: ART06632 /
Varumärken: Quiko
Förvaringsinstruktioner: Förvara svalt och torrt
Foderdeklaration: Kompletteringsfoder
Allmän information: Skaka väl före användning.
Sammansättning

Saccharose, Natriumcitrat, Traubenzucker

Ingredienser

Analytiska beståndsdelar

Ingredienser
Rohprotein 0 %
råfett 0,5 %
råfiber 0,02 %
Rohöle und -fette 0 %
Rohasche 0,75 %
Fuktighet 72,2 %
Phosphor 0,01 %
Natrium 0,88 %

Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser

Ingredienser per 1 kg
Vitamin A (3a672b) aus Retinylpalmitat 900.000 IE
Vitamin D3 (3a671) 72.000 IE
Vitamin B1 (3a820) aus Thiaminhydrochlorid 540 mg
Vitamin B2 (3a826) aus Riboflavin-5´-phosphat Mononatriumsalz 774 mg
vitamin b6 als pyridoxinhydrochlorid (3a831) 180 mg
Vitamin C (1b301) aus Natriumascorbat 11.100 mg
Niacinamid (3a315) 3.600 mg

tekniska tillsatser

Ingredienser
Citronsyra 1a330 14.330 mg
Sorbinsäure aus Kaliumsorbat (1k202) 1.400 mg
Butylhydroxytoluol (E 321) 180 mg
1b320 Butylhydroxyanisol 180 mg
E310 Propylgallat 75 mg
Bentonit 1m558i 2.500 mg

Tillsatser

Ingredienser
Orangenöl (2b143-eo) 940 mg
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: Ardapcare, Franzstraße 95, 46395, Bocholt, Tyskland, ardapcare.com

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Quiko Vitacombex Bt Multivitaminsaft för Brevduvor