Belcando Baseline Explorer Mini, 12,5 kg (12,50 kg)
Torrfoder för hundar
497 kr 553 kr -10%
(40 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- För vuxna hundar av små & medelstora raser
- Med fisk, linfrö & öljäst
- Utan vete, soja & mjölk
- 70 % animaliskt protein
- Tillverkat i Tyskland
Beskrivning
Detta välsmakande torrfoder skämmer bort vuxna hundar av små och medelstora raser med en oemotståndlig smak. Det läckra receptet med fisk, linfrö och öljäst ger en välkommen variation i kosten och tillför värdefulla vitalämnen samt omega-3-fettsyror.
Utan soja, vete och mejeriprodukter. 70 % animaliskt protein.
Utfodringsrekommendation/dag:
| Vikt som vuxen i kg | normalt aktiv | mindre aktiv |
| 3 | 60 | 50 |
| 5 | 90 | 80 |
| 10 | 140 | 130 |
| 15 | 200 | 170 |
| 20 | 240 | 220 |
| 25 | 290 | 260 |
| Artikelnr.: | BCO-560525 |
|---|---|
| Innehåll: | 12,50 kg |
| EAN: | 4002633560520 |
| Tillverkarnr.: | 560525 |
| Varumärken: | Belcando |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvara aromskyddat |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från mjölk, Fri från vete, Fri från soja |
| : | 800 - 1200 g, 5 - 10 kg, 15 - 20 kg |
| : | Adult |
Sammansättning
16 % Geflügelprotein getrocknet, majs, Hafermehl aus geschälter Saat, Ärtmjöl, 8 % Fischmehl aus Meeresfischen, Maisfuttermehl, Geflügelfett, Rübentrockenschnitzel entzuckert, Bohnenmehl, 2,5 % Bierhefe inaktiviert und getrocknet, Johannisbrotschrot getrocknet, 1,5 % laxolja, Geflügelleber hydrolysiert, Dicalciumphosphat, 1,1 % linfrö, Natriumchlorid, Kaliumchlorid, 0,2 % getrocknete Kräuter, 25 % Yucca schidigera
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Protein | 24 % |
| Råprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 12 % |
| Råoljor och fetter | 0 % |
| Rohasche | 7,5 % |
| råfiber | 3,2 % |
| Fuktighet | 10 % |
| Calcium | 1,3 % |
| Phosphor | 1 % |
| Natrium | 0,3 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 13.000 IE |
| Vitamin D3 | 1.300 IE |
| Vitamin E | 130 IE |
| Taurin | 500 mg |
| Kupfer (als Kupfer-II-sulfat-Pentahydrat) | 12,5 mg |
| Eisen (als Eisen-II-sulfat- Monohydrat) | 200 mg |
| Mangan (als Mangan-II-oxid) | 40 mg |
| Zink (als Zinkoxid) | 125 mg |
| Jod (als Kalziumjodat, wasserfrei) | 2 mg |
| selen (als Natriumselenit) | 0,05 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Tocopherol Extrakte aus pflanzlichen Ölen (natürliches Vitamin E) | 48 g |
Juridisk information
| Tillverkare: | BEWITAL Holding GmbH & Co. KG, Industriestr. 10, 46354, Südlohn, Tyskland, bewital.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Belcando Baseline Explorer Mini
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering