Belcando Baseline Ranger Spannmålsfritt, 12,5 kg (12,50 kg)
Torrfoder för hundar
664 kr
(53 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- För vuxna, aktiva fyrbenta vänner
- Med fisk, linfrö & johannesbröd
- Utan vete, soja & mjölk
- 70 % animaliskt protein
- Tillverkat i Tyskland
Beskrivning
Jägarna bland de fyrbenta vännerna älskar detta välsmakande torrfoder: Det läckra receptet med nötkött, linfrö och johannesbröd ger variation i matskålen och tillför värdefulla näringsämnen.
Perfekt för vuxna, normalt aktiva hundar som älskar smaken av nötkött!
Utan soja, vete och mejeriprodukter. 70 % animaliskt protein.
Utfodringsrekommendation/dag:
| Vikt som vuxen | normalt aktiv/foder i g | lite aktiv/foder i g |
| 3 kg | 60 | 50 |
| 5 kg | 90 | 80 |
| 10 kg | 140 | 130 |
| 15 kg | 200 | 170 |
| 20 kg | 240 | 220 |
| 25 kg | 290 | 260 |
| 35 kg | 370 | 330 |
| 50 kg | 480 | 430 |
| 65 kg | 590 | 520 |
| 80 kg | 690 | 610 |
| Artikelnr.: | BCO-560225 |
|---|---|
| Innehåll: | 12,50 kg |
| EAN: | 4002633560223 |
| Tillverkarnr.: | 560225 |
| Varumärken: | Belcando |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvara aromskyddat |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från spannmål, Fri från mjölk, Fri från vete, Fri från soja |
| : | 800 - 1200 g, 10 - 15 kg |
| : | Adult |
Sammansättning
Kartoffelstärke, 15 % Geflügelprotein getrocknet, Ärtmjöl, Bohnenmehl[1], 8 % Rinderprotein getrocknet, Geflügelfett, Kichererbsen, Rübentrockenschnitzel entzuckert, 2,5 % Bierhefe inaktiviert und getrocknet, 2,5 % Johannisbrotschrot getrocknet, Fischmehl aus Meeresfischen, 1,5 % laxolja, Dicalciumphosphat, 1 % linfrö, Geflügelleber hydrolysiert, Natriumchlorid, Kaliumchlorid, 0,2 % getrocknete Kräuter[2], Yucca schidigera
- Vicia faba
- Brennnesselblätter, Enzianwurzel, Tausendgüldenkraut, Kamille, Fenchel, Kümmel, Mistelkraut, Schafgarbenkraut, Brombeerblätter
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Protein | 24 % |
| Råprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 14 % |
| Råoljor och fetter | 0 % |
| Rohasche | 6,8 % |
| råfiber | 2,5 % |
| Fuktighet | 10 % |
| Calcium | 1,3 % |
| Phosphor | 0,9 % |
| Natrium | 0,3 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 13.000 IE |
| Vitamin D3 | 1.300 IE |
| Vitamin E | 130 IE |
| Taurin | 500 mg |
| Kupfer (Kupfer-II-sulfat-Pentahydrat) | 12,5 mg |
| Eisen (Eisen-II-sulfat- Monohydrat) | 200 mg |
| Mangan (Mangan-II-oxid) | 40 mg |
| Zink (Zinkoxid) | 125 mg |
| Jod (Kalziumjodat, wasserfrei) | 2 mg |
| selen (Natriumselenit) | 0,05 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Tocopherol Extrakte aus pflanzlichen Ölen (natürliches Vitamin E) | 48 g |
Juridisk information
| Tillverkare: | BEWITAL Holding GmbH & Co. KG, Industriestr. 10, 46354, Südlohn, Tyskland, bewital.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Belcando Baseline Ranger Spannmålsfritt
| 5 stjärnor | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
1 recension
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering