Belcando Baseline Fisher, 12,5 kg (12,50 kg)
Torrfoder för hundar
575 kr
(46 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- För vuxna, aktiva hundar
- Med fisk, linfrö & öljäst
- Utan vete, soja & mjölk
Beskrivning
Hundar som älskar fisk kommer att uppskatta detta välsmakande torrfoder: Det läckra receptet med fisk, linfrö och öljäst ger variation i kosten och tillför värdefulla näringsämnen.
Perfekt för vuxna, aktiva hundar som älskar smaken av fisk!
Utan soja, vete och mejeriprodukter.
Utfodringsrekommendation/dag:
| Vikt som vuxen | normalt aktiv/foder i g | mycket aktiv/foder i g |
| 3 kg | 60 | 80 |
| 5 kg | 90 | 110 |
| 10 kg | 140 | 190 |
| 15 kg | 200 | 260 |
| 20 kg | 240 | 320 |
| 25 kg | 290 | 380 |
| 35 kg | 370 | 430 |
| 50 kg | 480 | 630 |
| 65 kg | 590 | 770 |
| 80 kg | 690 | 900 |
| Artikelnr.: | BCO-560325 |
|---|---|
| Innehåll: | 12,50 kg |
| EAN: | 4002633560322 |
| Tillverkarnr.: | 560325 |
| Varumärken: | Belcando |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvara aromskyddat |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från mjölk, Fri från vete, Fri från soja |
| : | 800 - 1200 g, 10 - 15 kg |
| : | Adult |
Sammansättning
16,5 % Geflügelprotein getrocknet, majs, Hafermehl aus geschälter Saat, 8 % Fischmehl aus Meeresfischen, Geflügelfett, Ärtmjöl, Maisfuttermehl, Bohnenmehl (Bohnenmehl), Rübentrockenschnitzel entzuckert, 2,5 % Gelatine hydrolysiert, 2,5 % Johannisbrotschrot getrocknet, 2,5 % Bierhefe inaktiviert getrocknet, 2 % laxolja, Dicalciumphosphat, 1,1 % linfrö, Geflügelleber hydrolysiert, Natriumchlorid, Kaliumchlorid, 0,2 % getrocknete Kräuter[1], Yucca schidigera
- Brennnesselblätter, Enzianwurzel, Tausendgüldenkraut, Kamille, Fenchel, Kümmel, Mistelkraut, Schafgarbenkraut, Brombeerblätter
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Protein | 25 % |
| Råprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 15 % |
| Råoljor och fetter | 0 % |
| Rohasche | 7,5 % |
| råfiber | 2,8 % |
| Fuktighet | 10 % |
| Calcium | 1,3 % |
| Phosphor | 1 % |
| Natrium | 0,3 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 13.000 IE |
| Vitamin D3 | 1.300 IE |
| Vitamin E | 130 IE |
| Taurin | 500 mg |
| Kupfer (Kupfer-II-sulfat-Pentahydrat) | 12,5 mg |
| Eisen (Eisen-II-sulfat- Monohydrat) | 200 mg |
| Mangan (Mangan-II-oxid) | 40 mg |
| Zink (Zinkoxid) | 125 mg |
| Jod (Kalziumjodat, wasserfrei) | 2 mg |
| selen (Natriumselenit) | 0,05 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Tocopherol Extrakte aus pflanzlichen Ölen (natürliches Vitamin E) | 48 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | BEWITAL Holding GmbH & Co. KG, Industriestr. 10, 46354, Südlohn, Tyskland, bewital.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Belcando Baseline Fisher
| 5 stjärnor | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
1 recension
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering