Betty's landhausküche Katt Färskfoderpåse Häst Rent med Gurkörtsolja, 12 x 100 g

En smakrik och lättsmält måltid för näringskänsliga katter

263 kr

(219 kr / kg, Alla priser inkl. moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 12 x 100 g

I lager från 30. oktober

Varför tar det längre tid?

Varför tar det längre tid? Den här produkten finns för närvarande inte i lager, men kommer snart. Du kan beställa direkt - varan skickas till dig så snart den finns i lager. Stäng meddelandet

Leverans torsdag, 05. november

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Helfoder för vuxna katter
  • Med gurkörtsolja och taurin
  • Utan spannmål

Ofta köpt tillsammans med Royal canin Ageing 15+, 400 g

Betty's landhausküche Katt Färskfoderpåse Häst Rent med Gurkörtsolja, 12 x 100 g 263 kr (219 kr / kg)
Royal canin Ageing 15+, 400 g 115 kr (288 kr / kg)
Totalpris: 378 kr
Beskrivning

Med Bettys Landhausküche Pferd pur serverar du ren natur i din älsklings matskål. Detta högkvalitativa våtfoder består av 67 % fint hästkött och värdefulla inälvor. Eftersom hästkött är särskilt fettsnålt är det skonsamt, lättsmält och har hög biotillgänglighet för näringsämnena. Den fylliga men milda smaken gör denna sort till en riktig festmåltid, även för de mest kräsna finsmakarna.

Som ett äkta monoproteinfoder innehåller receptet endast häst som animalisk proteinkälla. Det gör fodret till ett utmärkt val för katter med känslig mage, allergiker eller vid eliminationsdiet. En balanserad blandning av vitaminer, mineraler och spårämnen bidrar till en komplett näringsförsörjning. En extra portion taurin tillför dessutom livsnödvändiga aminosyror som främjar ett friskt hjärta och en normal synförmåga.

En annan uppskattad ingrediens är den högkvalitativa gurkörtsoljan. Den är rik på omega-6-fettsyror, särskilt den sällsynta gamma-linolensyran, och bidrar till en glänsande, vacker och välmående päls.

Eftersom ingredienserna tillagas varsamt i egen köttbuljong bevaras de naturliga näringsämnena och den rena smaken på bästa sätt.

Vad gör Betty's Landhausküche Frischebeutel Pferd pur med gurkörtsolja så speciellt?

  • Högkvalitativt helfoder för vuxna katter
  • Särskilt anpassat för allergiker och katter med känslig mage eller känslig matsmältning
  • Passar bra vid eliminationsdiet vid foderintolerans
  • Bidrar till en frisk hud och en vacker päls
  • Med 67 % hästkött & inälvor som enda animaliska proteinkälla (monoprotein) - särskilt fettsnålt och lättsmält
  • Med gurkörtsolja - rik på omega-6-fettsyror (gamma-linolensyra) för hud och päls
  • Med en extra portion taurin
  • Varsamt tillagat i köttbuljong för maximalt bevarande av näringsämnen
  • Endast råvaror av högsta kvalitet
  • Utan spannmål
  • Utan tillsatt socker

Utfodringsrekommendation:

Djurets vikt i kg Fodermängd per dag i g
2 - 3 kg 150 - 200 g
3 - 5 kg 200 - 300 g
5 - 7 kg 300 - 350 g

Observera: Tabellen visar genomsnittliga utfodringsvärden för vuxna katter. Rätt fodermängd fastställs bäst genom regelbunden kontroll av kattens vikt. Färskt dricksvatten ska alltid finnas fritt tillgängligt.

Artikelnr.: BLK-10300320-bundle
Innehåll: 1.200 g
Varumärken: Betty's landhausküche
Foderdeklaration: Helfoder
: Fri från slaktavfall, Fri från tillsatt socker, Fri från spannmål, Monoprotein
: Adult
: Näringsintoleranser & foderintoleranser
Allmän information: Den faktiska fodermängden beror på ditt djurs ålder, aktivitetsnivå och ras., Se till att vatten alltid finns fritt tillgängligt.
Sammansättning

Katt Färskfoderpåse Häst Rent med Gurkörtsolja

67 % Pferdefleisch (Pferdeleber, Pferdelunge, Pferdeherz), 31,9 % Fleischbrühe vom Pferd, 0,5 % Mineralstoffe, 0,5 % Äggskal, getrocknet, 0,1 % Borretschöl

Ingredienser

Katt Färskfoderpåse Häst Rent med Gurkörtsolja

Ingredienser
Vitamin D3 200 IE
Vitamin E 50 mg
Taurin 1.500 mg
Monohydrat 2 mg
Zink i form av zinksulfat monohydrat 20 mg
Jod 0,2 mg

Katt Färskfoderpåse Häst Rent med Gurkörtsolja

Ingredienser
Protein 11 %
Råprotein 0 %
fetthalt 7 %
Rohasche 2 %
Råoljor och fetter 0 %
råfiber 0,5 %
Fuktighet 77 %
Calcium 0,3 %
Phosphor 0,2 %
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: Soultec Petcare GmbH, Edisonstr. 11, 84453, Mühldorf a.Inn, Tyskland, www.bettys-landhauskueche.de

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Betty's landhausküche Katt Färskfoderpåse Häst Rent med Gurkörtsolja

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder