Rinti Singlefleisch Exclusive 150g Tråg, Hjort Pur (150 g)
Högkvalitativt helfoder för vuxna hundar
17 kr
(113 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Även för foderkänsliga hundar
- Utan kolhydrater & soja
- Exklusiva sorter
Beskrivning
Ren njutning i varje form - det är vad detta rejäla våtfoder från Rinti erbjuder, helt utan spannmål och tillsatta kolhydrater. De enskilda sorterna innehåller vardera en högkvalitativ proteinkälla och är därför väl tolererade även av foderkänsliga hundar. Det ger en artanpassad variation i matskålen.
- Högkvalitativt helfoder för vuxna hundar
- Särskilt exklusiva sorter
- Monoprotein - särskilt lättsmält och lämpligt även för foderkänsliga hundar samt vid foderallergier
- Högt proteininnehåll
- Utan kolhydrater, soja samt färgämnen och konserveringsmedel
Utfodringsrekommendation:
| Hundens vikt | Fodermängd per dag |
| 3 kg | ca 300 g |
| 6 kg | ca 450 g |
| 8 kg | ca 600 g |
Den faktiska fodermängden beror på ditt djurs ålder, aktivitet och ras.
Se till att din hund alltid har tillgång till färskt dricksvatten.
| Artikelnr.: | RIN-181253 |
|---|---|
| Innehåll: | 150 g |
| EAN: | 4000158943224 |
| Tillverkarnr.: | 181253 |
| Varumärken: | Rinti |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från färgämnen, Fri från konserveringsmedel, Fri från spannmål, Monoprotein, Fri från soja |
| : | Adult |
Sammansättning
60 % Hirsch (Innereien, Muskelfleisch), Mineralstoffe
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per 100 g |
|---|---|
| Råprotein | 10 % |
| råfiber | 0,5 % |
| Råoljor och fetter | 5 % |
| Rohasche | 2,5 % |
| Fuktighet | 81 % |
| Kaloriengehalt | 86 kcal |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin D3 | 200 IE |
| Vitamin E als all-rac-alpha Tocopherylacetat | 20 IE |
| Zink i form av zinksulfat monohydrat | 25 mg |
| Mangan som mangan-II-sulfat monohydrat | 1,4 mg |
| Jod (som kalciumjodat, vattenfri) | 0,75 mg |
| Koppar som koppar-sulfatpentahydrat | 0,5 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | Finnern GmbH & Co. KG, Bahnhofstr. 11, 27283, Verden/Aller, Tyskland, www.finnern.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Rinti Singlefleisch Exclusive 150g Tråg
Populära kategorier:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering