Rinti Singlefleisch Exclusive Burk 800g, Häst Pur (800 g)
Högkvalitativt helfoder för vuxna hundar
60 kr
(75 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Exklusiva köttsorter
- Särskilt lättsmält monoprotein
- Utan kolhydrater
Beskrivning
Ren njutning i varje skål - det är vad detta rejäla våtfoder från Rinti erbjuder, helt utan spannmål och tillsatta kolhydrater. De enskilda sorterna innehåller var och en en högkvalitativ proteinkälla och är därför väl tolererade även av foderkänsliga hundar. På så sätt får hunden en artanpassad variation i matskålen.
- Högkvalitativt helfoder för vuxna hundar
- Särskilt exklusiva sorter
- Monoprotein - särskilt lättsmält och lämpligt även för foderkänsliga hundar samt vid foderallergier
- Högt proteininnehåll
- Utan kolhydrater, soja samt färgämnen och konserveringsmedel
Utfodringsrekommendation:
| Hundens vikt | Utfodringsmängd per dag |
| 3 kg | ca 300 g |
| 6 kg | ca 450 g |
| 8 kg | ca 600 g |
Den faktiska utfodringsmängden beror på ditt djurs ålder, aktivitet och ras.
Se till att din hund alltid har tillgång till färskt dricksvatten.
| Artikelnr.: | RIN-180883 |
|---|---|
| Innehåll: | 800 g |
| EAN: | 4000158940643 |
| Tillverkarnr.: | 180883 |
| Varumärken: | Rinti |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från färgämnen, Fri från konserveringsmedel, Fri från spannmål, Monoprotein, Fri från soja |
| : | Adult |
Sammansättning
60 % Pferd (Muskelfleisch, Lung, Magsäck, Innereien, Lever), Mineralstoffe, Leinöl, Rübenfaser
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per 100 g |
|---|---|
| Råprotein | 10 % |
| Fettgehalt | 7 % |
| råfiber | 0,5 % |
| Råoljor och fetter | 0 % |
| Rohasche | 2 % |
| Fuktighet | 80 % |
| Kaloriengehalt | 101 kcal |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin D3 | 300 IE |
| Vitamin E als all-rac-alpha Tocopherylacetat | 40 mg |
| Zink som zinkoxid | 30 mg |
| jod som kalciumjodat, vattenfri | 0,25 mg |
| Mangan (als Mangan-II-sulfat, Monohydrat) | 2 mg |
| Koppar som koppar-sulfatpentahydrat | 3 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | Finnern GmbH & Co. KG, Bahnhofstr. 11, 27283, Verden/Aller, Tyskland, www.finnern.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Rinti Singlefleisch Exclusive Burk 800g
Populära kategorier:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering