Belcando Adult Beef Spannmålsfritt, 12,5 kg (12,50 kg)
Torrfoder för hundar
930 kr
(74 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- För foderkänsliga hundar
- Med extra färskt nötkött
- Utan soja & spannmål
- 75 % animaliskt protein
- Tillverkat i Tyskland
Beskrivning
Detta spannmålsfria torrfoder är lämpligt för vuxna hundar med känslig mage. Omsorgsfullt utvalda och läckra ingredienser som superfoods amarant och krill ger värdefulla näringsämnen och skämmer samtidigt bort gommen hos hungriga finsmakare.
Detta torrfoder, tillverkat i Tyskland, innehåller färskt muskelkött från nöt och består till 75 % av animaliskt och till 25 % av vegetabiliskt protein.
Utan tillsats av soja och spannmål samt konstgjorda färg-, smak- och konserveringsämnen.
Utfodringsrekommendation:
| Vikt som vuxen | Normalt aktiv/foder i g | Aktiv/foder i g |
| 3 kg | 60 | 70 |
| 5 kg | 90 | 100 |
| 10 kg | 150 | 170 |
| 15 kg | 200 | 230 |
| 20 kg | 250 | 290 |
| 25 kg | 300 | 340 |
| 35 kg | 380 | 440 |
| 50 kg | 500 | 580 |
| 65 kg | 610 | 700 |
| 80 kg | 710 | 820 |
| Artikelnr.: | BCO-556625 |
|---|---|
| Innehåll: | 12,50 kg |
| EAN: | 4002633556622 |
| Tillverkarnr.: | 556625 |
| Varumärken: | Belcando |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvara aromskyddat |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från smakförstärkare, Fri från konserveringsmedel, Fri från konstgjorda färgämnen, Fri från spannmål, Fri från soja |
| : | 800 - 1200 g, 5 - 10 kg, 15 - 20 kg |
| : | Adult |
Sammansättning
40 % frisches Rindfleisch, 18 % Amarant, Kartoffelstärke, 12,5 % Rinderprotein getrocknet, Ärtmjöl, 2,5 % Fischmehl aus Meeresfischen, Meeres-Zooplankton gemahlen, Bierhefe inaktiviert und getrocknet, Johannisbrotschrot getrocknet, Traubenkernexpeller, Dicalciumphosphat, Rübentrockenschnitzel entzuckert, laxolja, Distelöl, hydrolysierte Hefe, Chiasaat, Natriumchlorid, Kaliumchlorid, getrocknete Kräuter, Yucca schidigera
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Protein | 23,5 % |
| Råprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 13 % |
| Råoljor och fetter | 0 % |
| Rohasche | 7 % |
| råfiber | 3,5 % |
| Fuktighet | 10 % |
| Calcium | 1,3 % |
| Phosphor | 1 % |
| Natrium | 0,35 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 13.000 IE |
| Vitamin D3 | 1.300 IE |
| Vitamin E | 130 mg |
| Taurin | 500 mg |
| Kupfer (Kupfer-II-sulfat-Pentahydrat) | 12,5 mg |
| Eisen (Eisen-II-sulfat- Monohydrat) | 200 mg |
| Mangan (Mangan-II-oxid) | 40 mg |
| Zink (Zinkoxid) | 125 mg |
| Jod (Kalziumjodat, wasserfrei) | 2 mg |
| selen (Natriumselenit) | 0,05 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Tocopherol Extrakte aus pflanzlichen Ölen (natürliches Vitamin E) | 48 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | BEWITAL Holding GmbH & Co. KG, Industriestr. 10, 46354, Südlohn, Tyskland, bewital.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Belcando Adult Beef Spannmålsfritt
| 5 stjärnor | | 2 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
2 recensioner
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering