Belcando Adult Horse Spannmålsfritt, 12,5 kg (12,50 kg)
Torrfoder för hundar
797 kr 886 kr -10%
(64 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- För foderkänsliga hundar
- Med extra färskt hästkött
- Utan soja, mjölk & spannmål
- 65 % animaliskt protein
- Tillverkat i Tyskland
Beskrivning
Detta spannmålsfria torrfoder är lämpligt för vuxna fyrbenta vänner med känslig mage. Noggrant utvalda och läckra ingredienser som superfoods amarant och krill ger värdefulla näringsämnen och skämmer samtidigt bort gommen hos hungriga gourmeter.
Torrfodret, som tillverkas i Tyskland, innehåller färskt muskelkött från häst och består till 65 % av animaliskt och till 35 % av vegetabiliskt protein.
Utan tillsats av mjölk, soja och spannmål samt konstgjorda färg-, smak- och konserveringsämnen.
Utfodringsrekommendation per dag:
| Vikt som vuxen | normalt aktiv/foder i g | lite aktiv/foder i g |
| 3 kg | 60 | 60 |
| 5 kg | 90 | 80 |
| 10 kg | 150 | 140 |
| 15 kg | 210 | 190 |
| 20 kg | 260 | 230 |
| 25 kg | 310 | 270 |
| 35 kg | 400 | 350 |
| 50 kg | 520 | 460 |
| 65 kg | 630 | 560 |
| 80 kg | 730 | 660 |
| Artikelnr.: | BCO-556925 |
|---|---|
| Innehåll: | 12,50 kg |
| EAN: | 4002633556929 |
| Tillverkarnr.: | 556925 |
| Varumärken: | Belcando |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvara aromskyddat |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från smakförstärkare, Fri från konserveringsmedel, Fri från konstgjorda färgämnen, Fri från spannmål, Fri från mjölk, Fri från soja |
| : | 800 - 1200 g, 1,2 - 5 kg, 10 - 15 kg |
| : | Adult |
Sammansättning
40 % Pferd/-fleisch/-herz/-leber/-lunge, Ärtmjöl, Kartoffelstärke, 12 % Pferdeprotein getrocknet, 5 % Amarant, Bohnenmehl, Rübentrockenschnitzel entzuckert, Meeres-Zooplankton, Bierhefe inaktiviert getrocknet, Johannisbrotschrot getrocknet, Erbsenprotein, laxolja, hydrolysierte Hefe, Chiasaat, 1 % Distelöl, Kaliumchlorid, Natriumchlorid, getrocknete Kräuter
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Protein | 21 % |
| Råprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 10 % |
| Råoljor och fetter | 0 % |
| Rohasche | 7,7 % |
| råfiber | 3 % |
| Fuktighet | 10 % |
| Calcium | 1,7 % |
| Phosphor | 1,2 % |
| Natrium | 0,4 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 13.000 IE |
| Vitamin D3 | 1.300 IE |
| Vitamin E | 130 mg |
| Taurin | 500 mg |
| Kupfer (Kupfer-II-sulfat-Pentahydrat) | 12,5 mg |
| Eisen (Eisen-II-sulfat- Monohydrat) | 200 mg |
| Mangan (Mangan-II-oxid) | 40 mg |
| Zink (Zinkoxid) | 125 mg |
| Jod (Kalziumjodat, wasserfrei) | 2 mg |
| selen (Natriumselenit) | 0,05 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Tocopherol Extrakte aus pflanzlichen Ölen (natürliches Vitamin E) | 48 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | BEWITAL Holding GmbH & Co. KG, Industriestr. 10, 46354, Südlohn, Tyskland, bewital.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Belcando Adult Horse Spannmålsfritt
| 5 stjärnor | | 0 | (0%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 1 | (100%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
1 recension
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering