Belcando Mix it Spannmålsfritt, 10 kg
Kompletteringsfoder till BARF
775 kr
(78 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Tillskott till BARF eller burkkött
- Fri från spannmål, soja, mejeri & kött
- Med krill & amarant
- Tillverkad i Tyskland
Beskrivning
Detta allt-i-ett-kompletteringsfoder för vuxna fyrbenta vänner är det perfekta tillskottet till BARF (rått eller fryst kött) eller burkkött. Medan ren köttutfodring ofta saknar rätt mängder mineraler, vitaminer, spårämnen och essentiella fettsyror, ger det spannmålsfria Mix it-torrfodret en balanserad blandning av näringsämnen och fibrer.
Istället för spannmål använder Mix it värdefull amarant, och läcker krill förfinar det smakrika receptet ytterligare. Med torrfodret kan du sätta ihop riktigt delikata menyer för din hungriga vän - helt efter gourmet-finsmakarens önskemål!
Mix it innehåller 50 % animaliskt protein: 49 % från marin plankton, 1 % från lax. Därför är det perfekt för hundar som reagerar känsligt på kött. Laxen som ingår har dessutom hydrolyserats, så att dess produkter inte kan orsaka allergiska reaktioner.
Utan soja, spannmål, mejeri och kött.
Utfodringsrekommendation:
Blanda 1 del Mix it GF med 2 delar BARF eller burkkött. Utfodra efter hundens energibehov och servera alltid tillräckligt med färskt vatten till måltiderna.
Obs: Ett extra tillskott av vitaminer, mineraler och spårämnen är inte nödvändigt!
| Vikt som vuxen | vuxen hund | 4 månader | 5-6 månader | 6-12 månader |
| 3 kg | 40 g | 50 g | 60 g | 50 g |
| 5 kg | 50 g | 70 g | 80 g | 60 g |
| 10 kg | 80 g | 100 g | 115 g | 110 g |
| 15 kg | 120 g | 150 g | 160 g | 150 g |
| 20 kg | 150 g | 170 g | 200 g | 190 g |
| 25 kg | 180 g | 200 g | 220 g | 220 g |
| 35 kg | 220 g | 250 g | 280 g | 300 g |
| 50 kg | 300 g | 320 g | 360 g | 380 g |
| 65 kg | 400 g | 400 g | 220 g | 450 g |
| 80 kg | 450 g | 450 g | 520 g | 540 g |
| Artikelnr.: | BCO-556825 |
|---|---|
| Innehåll: | 10 kg |
| EAN: | 4002633556820 |
| Tillverkarnr.: | 556825 |
| Varumärken: | Belcando |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvara aromskyddat |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från ben- och köttmjöl, Fri från spannmål, Fri från mjölk, Fri från soja |
| : | 1,2 - 5 kg, 10 - 15 kg |
| : | Adult |
Sammansättning
20 % Amarant, Kartoffelstärke, Ärtmjöl, Meeres-Zooplankton gemahlen (10 % Krill), Dicalciumphosphat, Bierhefe getrocknet, Rübentrockenschnitzel entzuckert, Johannisbrotschrot getrocknet, Geflügelfett, vegetabiliska oljor, Traubenkernexpeller, 2,5 % Chiasaat, Lachs hydrolysiert, Kalciumkarbonat, Natriumchlorid, Kaliumchlorid, getrocknete Kräuter, Yucca schidigera
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Protein | 12 % |
| Råprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 11 % |
| Råoljor och fetter | 0 % |
| Rohasche | 13,5 % |
| råfiber | 6 % |
| Fuktighet | 10 % |
| Calcium | 2,5 % |
| Phosphor | 1,3 % |
| Natrium | 0,4 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 30.000 IE |
| Vitamin D3 | 3.000 IE |
| Vitamin E | 300 mg |
| Taurin | 1.000 mg |
| Kupfer (Kupfer-II-sulfat, Pentahydrat) | 25 mg |
| Eisen (Eisen-II-sulfat, Monohydrat) | 400 mg |
| Mangan (Mangan-II-oxid) | 80 mg |
| Zink (Zinkoxid) | 250 mg |
| Jod (Calciumiodat, wasserfrei) | 4 mg |
| selen (Natriumselenit) | 0,1 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Lecithin | 2.800 mg |
| Tocopherol Extrakte aus pflanzlichen Ölen (natürliches Vitamin E) | 100 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | BEWITAL Holding GmbH & Co. KG, Industriestr. 10, 46354, Südlohn, Tyskland, bewital.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Belcando Mix it Spannmålsfritt
1 kundrecension i alla språk
| 5 stjärnor | | 1 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
1 recension
Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 1 recensioner tillgängliga på ett annat språk.
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering