Belcando Adult Poultry Spannmålsfritt, 12,5 kg (12,50 kg)
Torrfoder för hundar
797 kr 886 kr -10%
(64 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- För näringskänsliga hundar
- Med extra färskt fjäderfä
- Utan soja, mjölk & spannmål
- 75 % animaliskt protein
- Tillverkat i Tyskland
Beskrivning
Detta spannmålsfria torrfoder är lämpligt för vuxna hundar med känslig mage. Noggrant utvalda och läckra ingredienser som superfoods amarant och krill ger värdefulla näringsämnen och säkerställer en balanserad kost.
Detta torrfoder, tillverkat i Tyskland, innehåller färskt muskelkött från fjäderfä och består av 75 % animaliskt och 25 % vegetabiliskt protein.
Utan tillsats av mjölk, soja och spannmål samt konstgjorda färg-, smak- och konserveringsämnen.
Utfodringsrekommendation:
| Vikt som vuxen | normalt aktiv/foder i g | aktiv/foder i g |
| 3 kg | 60 | 70 |
| 5 kg | 90 | 100 |
| 10 kg | 150 | 170 |
| 15 kg | 200 | 230 |
| 20 kg | 250 | 280 |
| 25 kg | 290 | 340 |
| 35 kg | 370 | 430 |
| 50 kg | 490 | 570 |
| 65 kg | 600 | 690 |
| 80 kg | 700 | 800 |
| Artikelnr.: | BCO-556225 |
|---|---|
| Innehåll: | 12,50 kg |
| EAN: | 4002633556226 |
| Tillverkarnr.: | 556225 |
| Varumärken: | Belcando |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvara aromskyddat |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från smakförstärkare, Fri från konserveringsmedel, Fri från konstgjorda färgämnen, Fri från spannmål, Fri från mjölk, Fri från soja |
| : | 800 - 1200 g, 5 - 10 kg, 15 - 20 kg |
| : | Adult |
Sammansättning
40 % frisches Geflügelfleisch, 20 % Amarant, 15 % Geflügelprotein aschearm und getrocknet, Kartoffelstärke, Ärtmjöl, Meeres-Zooplankton gemahlen, Traubenkernexpeller, Bierhefe inaktiviert und getrocknet, Johannisbrotschrot getrocknet, Geflügelfett, Dicalciumphosphat, 1 % Fischmehl aus Meeresfischen, Chiasaat, Geflügelleber hydrolysiert, Rübentrockenschnitzel entzuckert, Natriumchlorid, Kaliumchlorid, getrocknete Kräuter, Yucca schidigera
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Protein | 23,5 % |
| Råprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 12,5 % |
| Råoljor och fetter | 0 % |
| Rohasche | 7 % |
| råfiber | 3,5 % |
| Fuktighet | 10 % |
| Calcium | 1,2 % |
| Phosphor | 0,9 % |
| Natrium | 0,3 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 13.000 IE |
| Vitamin D3 | 1.300 IE |
| Vitamin E | 130 mg |
| Taurin | 500 mg |
| Kupfer (Kupfer-II-sulfat, Pentahydrat) | 12,5 mg |
| Eisen (Eisen-II-sulfat, Monohydrat) | 200 mg |
| Mangan (Mangan-II-oxid) | 40 mg |
| Zink (Zinkoxid) | 125 mg |
| Jod (Calciumiodat, wasserfrei) | 2 mg |
| selen (Natriumselenit) | 0,05 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Tocopherol Extrakte aus pflanzlichen Ölen (natürliches Vitamin E) | 48 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | BEWITAL Holding GmbH & Co. KG, Industriestr. 10, 46354, Südlohn, Tyskland, bewital.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Belcando Adult Poultry Spannmålsfritt
1 kundrecension i alla språk
| 5 stjärnor | | 4 | (100%) |
|---|---|---|---|
| 4 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 3 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 2 stjärnor | | 0 | (0%) |
| 1 Stjärnor | | 0 | (0%) |
4 recensioner
Vi har inga recensioner på svenska ännu, men vi har 1 recensioner tillgängliga på ett annat språk.
- Inga recensioner tillgängliga
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering