Belcando Baseline Joker Mini, 1 kg
Torrfoder för hundar
60 kr
(60 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- För vuxna hundar av små & medelstora raser
- Med fågel, linfrö & öljäst
- Utan vete, soja & mjölk
- 80 % animaliskt protein
- Tillverkat i Tyskland
Beskrivning
Detta välsmakande torrfoder skämmer bort vuxna hundar av små och medelstora raser med en oemotståndlig smak. Det läckra receptet med fågel, linfrö och öljäst ger en välkommen variation i kosten och tillför värdefulla vitalämnen samt omega-3-fettsyror.
Utan soja, vete och mejeriprodukter. 80 % animaliskt protein.
Utfodringsrekommendation/dag:
| Vikt som vuxen i kg | normalt aktiv | mycket aktiv |
| 3 | 60 | 70 |
| 5 | 90 | 100 |
| 10 | 140 | 170 |
| 15 | 200 | 230 |
| 20 | 240 | 280 |
| 25 | 290 | 330 |
| Artikelnr.: | BCO-560405 |
|---|---|
| Innehåll: | 1 kg |
| EAN: | 4002633560407 |
| Tillverkarnr.: | 560405 |
| Varumärken: | Belcando |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvara aromskyddat |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från mjölk, Fri från vete, Fri från soja |
| : | 800 - 1200 g, 1,2 - 5 kg, 10 - 15 kg |
| : | Adult |
Sammansättning
27 % Geflügelprotein getrocknet, Kartoffelstärke, Ärtmjöl, Geflügelfett, Bohnenmehl[1], Rübentrockenschnitzel entzuckert, Fischmehl aus Meeresfischen, 2,5 % Bierhefe inaktiviert und getrocknet, Johannisbrotschrot getrocknet, 1,5 % laxolja, Geflügelleber hydrolysiert, Erbsenfaser, 1,1 % linfrö, Natriumchlorid, Kaliumchlorid, 0,2 % getrocknete Kräuter[2], 25 % Yucca schidigera
- Vicia faba
- Brennnesselblätter, Enzianwurzel, Tausendgüldenkraut, Kamille, Fenchel, Kümmel, Mistelkraut, Schafgarbenkraut, Brombeerblätter
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Protein | 26 % |
| Råprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 14 % |
| Råoljor och fetter | 0 % |
| Rohasche | 6,8 % |
| råfiber | 2,5 % |
| Fuktighet | 10 % |
| Calcium | 1,3 % |
| Phosphor | 0,9 % |
| Natrium | 0,3 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 13.000 IE |
| Vitamin D3 | 1.300 IE |
| Vitamin E | 130 IE |
| Taurin | 500 mg |
| Kupfer (Kupfer-II-sulfat-Pentahydrat) | 12,5 mg |
| Eisen (Eisen-II-sulfat- Monohydrat) | 200 mg |
| Mangan (Mangan-II-oxid) | 40 mg |
| Zink (Zinkoxid) | 125 mg |
| Jod (Kalziumjodat, wasserfrei) | 2 mg |
| selen (Natriumselenit) | 0,05 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Tocopherol Extrakte aus pflanzlichen Ölen (natürliches Vitamin E) | 48 g |
Juridisk information
| Tillverkare: | BEWITAL Holding GmbH & Co. KG, Industriestr. 10, 46354, Südlohn, Tyskland, bewital.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Belcando Baseline Joker Mini
Senaste artiklarna:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering