Belcando Baseline Oldie und Light, 12,5 kg (12,50 kg)
Torrfoder för hundar
553 kr
(44 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- För mindre aktiva & äldre hundar
- Med fågel, örter & johannesbröd
- Utan vete, soja & mjölk
Beskrivning
Baseline Oldie & Light kan du erbjuda din vuxna, mindre aktiva fyrbenta vän samt alla hundseniorer. Det välsmakande torrfodret innehåller ett läckert recept med fågelkött, speciella örter och johannesbröd, som är skonsamma och lätta för känsliga magar.
Fodret innehåller 70 % animaliskt protein och är fritt från tillsatt soja, vete och mejeriprodukter.
Utfodringsrekommendation/dag:
| Vikt vuxen | normalt aktiv/foder i g | lite aktiv/foder i g |
| 3 kg | 60 | 60 |
| 5 kg | 90 | 80 |
| 10 kg | 160 | 140 |
| 15 kg | 210 | 190 |
| 20 kg | 260 | 230 |
| 25 kg | 310 | 280 |
| 35 kg | 400 | 360 |
| 50 kg | 520 | 470 |
| 65 kg | 640 | 570 |
| 80 kg | 740 | 660 |
| Artikelnr.: | BCO-560625 |
|---|---|
| Innehåll: | 12,50 kg |
| EAN: | 4002633560629 |
| Tillverkarnr.: | 560625 |
| Varumärken: | Belcando |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvara aromskyddat |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från mjölk, Fri från vete, Fri från soja |
| : | 800 - 1200 g, 10 - 15 kg |
| : | Adult, Senior |
Sammansättning
16,5 % Geflügelprotein getrocknet, 15 % Reis, majs, Hafermehl aus geschälter Saat, Rübentrockenschnitzel entzuckert, Kartoffelstärke, Geflügelfett, havreskalkli, Maisfuttermehl, Fischmehl aus Meeresfischen, 2,5 % Gelatine hydrolysiert, 2,5 % Johannisbrotschrot getrocknet, Bierhefe inaktiviert getrocknet, Erbsenfaser, linfrö, 1 % laxolja, Geflügelleber hydrolysiert, Dicalciumphosphat, Natriumchlorid, Kaliumchlorid, 0,2 % getrocknete Kräuter[1], Yucca schidigera
- Brennnesselblätter, Enzianwurzel, Tausendgüldenkraut, Kamille, Fenchel, Kümmel, Mistelkraut, Schafgarbenkraut, Brombeerblätter
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Protein | 20 % |
| Råprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 10 % |
| Råoljor och fetter | 0 % |
| Rohasche | 6,5 % |
| råfiber | 4 % |
| Fuktighet | 10 % |
| Calcium | 1 % |
| Phosphor | 0,8 % |
| Natrium | 0,25 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 15.000 IE |
| Vitamin D3 | 1.500 IE |
| Vitamin E | 150 IE |
| Taurin | 500 mg |
| Kupfer (Kupfer-II-sulfat-Pentahydrat) | 12,5 mg |
| Eisen (Eisen-II-sulfat- Monohydrat) | 200 mg |
| Mangan (Mangan-II-oxid) | 40 mg |
| Zink (Zinkoxid) | 125 mg |
| Jod (Kalziumjodat, wasserfrei) | 2 mg |
| selen (Natriumselenit) | 0,05 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Tocopherol Extrakte aus pflanzlichen Ölen (natürliches Vitamin E) | 48 g |
Juridisk information
| Tillverkare: | BEWITAL Holding GmbH & Co. KG, Industriestr. 10, 46354, Südlohn, Tyskland, bewital.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Belcando Baseline Oldie und Light
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering