Kattovit Njure/Renal Burk Lamm, 85 g
Det optimala fodret vid kronisk njurinsufficiens
10 kr
(118 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- Stödjer normal njurfunktion
- Kan förebygga bildning av oxalatstenar
- Lågt proteininnehåll
Passar med
Beskrivning
Detta högkvalitativa diethelfoder med smakrikt lamm är utvecklat enligt de senaste vetenskapliga rönen och särskilt anpassat för katter med kronisk njurinsufficiens. Tack vare sin sammansättning med lågt proteininnehåll i förhållande till energimängden kan det bidra till kattens normala välbefinnande.
- Diethelfoder för vuxna katter
- Utvecklat för katter med kronisk njurinsufficiens
- Kan stödja normal njurfunktion
- Kan förebygga bildning av oxalatstenar (urinalkaliserande genom tillsats av kaliumcitrat)
- Lågt innehåll av fosfor och natrium
- Reducerat proteininnehåll
- Lättsmält
- K-receptur
- Smakrikt lammkött i sås
Utfodringsrekommendation:
- Det rekommenderas att rådfråga veterinär före användning av fodret samt innan utfodringsperioden förlängs.
- Utfodringsperiod: inledningsvis upp till 6 månader
- Utfodringsmängd vid kroppsvikt 3 kg: 180 g dagligen
- Utfodringsmängd vid kroppsvikt 4 kg: 215 g dagligen
- Utfodringsmängd vid kroppsvikt 5 kg: 250 g dagligen
- Det individuella näringsbehovet påverkas även av kattens ålder, aktivitetsnivå, levnadsförhållanden och ras.
- Se alltid till att din katt har tillgång till färskt dricksvatten.
| Artikelnr.: | KTV-181070 |
|---|---|
| Innehåll: | 85 g |
| EAN: | 4000158772015 |
| Tillverkarnr.: | 181070 |
| Varumärken: | Kattovit |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från färgämnen |
| : | Adult |
| : | Njurar och urinvägar |
Sammansättning
Fleisch und tierische Nebenerzeugnisse (10 % lamm), Getreide, Fisch und Fischnebenerzeugnisse, Mineralstoffe (0,2 % Kaliumcitrat), Öle und Fette, öljäst, Proteinquelle (27 % Geflügel, 10 % lamm, 10 % Lever, 5 % Seefisch, 10 % Reis (gekocht))
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | per portion (100 g) |
|---|---|
| Råprotein | 7,5 % |
| fetthalt | 8 % |
| råfiber | 0,2 % |
| Rohöle und -fette | 0 % |
| Rohasche | 1,6 % |
| fukthalt | 77 % |
| Calcium | 0,2 % |
| Phosphor | 0,14 % |
| Natrium | 0,08 % |
| magnesium | 0,02 % |
| kalium | 0,24 % |
| Essentielle Fettsäuren | 1,1 % |
| Chlorid | 0,16 % |
| svavel | 0,18 % |
| Hydroxyprolin | 0,12 % |
| Kaloriengehalt | 118 kcal |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per portion (1 kg) |
|---|---|
| Vitamin A | 1.040 IE |
| Vitamin D3 | 125 IE |
| Vitamin E | 20 mg |
| Järnsulfat, monohydrat | 40 mg |
| Zink | 27,5 mg |
| koppar-II-sulfat-pentahydrat | 1,2 mg |
| Mangan als Mangan-(II)-Sulfat | 1 mg |
| Jod | 0,6 mg |
| Taurin | 420 mg |
| Vitamin D | 400 IE |
Juridisk information
| Tillverkare: | Finnern GmbH & Co. KG, Bahnhofstr. 11, 27283, Verden/Aller, Tyskland, www.finnern.de |
|---|
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Kattovit Njure/Renal Burk Lamm
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering