Wildes land Hundvåtfoder Kyckling med Morot & Zucchini, 400 g

Det perfekta fodret för naturälskare

46 kr

(115 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 400 g

I lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Helfoder för vuxna hundar
  • Lättsmält monoprotein
  • Utan konserveringsmedel

Ofta köpt tillsammans med VEGDOG Green Crunch, 10 kg

Wildes land Hundvåtfoder Kyckling med Morot & Zucchini, 400 g 46 kr (115 kr / kg)
VEGDOG Green Crunch, 10 kg 812 kr (81 kr / kg)
Totalpris: 858 kr
Beskrivning

Är din hund en riktig naturälskare i hjärtat? Då är det dags att servera naturens rena kraft! Våtfodret från Wildes Land fyller matskålen med det som hundar alltid har älskat: mycket färskt kött i kombination med krispiga grönsaker och värdefulla vilda örter. Ett recept lika ursprungligt och genuint som naturen själv.

Med hela 62 % kyckling som enda proteinkälla är denna måltid extra lättsmält och passar perfekt för känsliga finsmakare. Ett utmärkt val för hundägare som inte vill kompromissa med kvaliteten.

Vad gör Wildes Land våtfoder för hundar så speciellt?

  • Högkvalitativt helfoder för vuxna hundar
  • Monoprotein från kyckling (62 % kött & organ) - lättsmält och passar bra vid foderkänslighet
  • Helt spannmålsfritt! Istället med fräschör från morötter och zucchini
  • Förfinat med ett urval av vilda örter som ger en extra naturlig smakupplevelse
  • Högkvalitativ safflorolja bidrar med essentiella fettsyror för frisk hud och silkeslen päls
  • 100 % tillverkat i Tyskland
  • Utan tillsatt socker samt fri från färgämnen, aromer och konserveringsmedel
  • Hög acceptans: Mör kyckling möter färska grönsaker - en festmåltid som även kräsna hundar uppskattar

Utfodringsrekommendation:

Vikt Fodermängd per dag
<5 kg 90 - 450 g
10 kg 590 - 810 g
20 kg 990 - 1360 g
30 kg 1350 - 1840 g
  • Den faktiska fodermängden varierar beroende på hundens ålder, aktivitetsnivå och ras.
  • Den dagliga fodermängden bör fördelas på 2 utfodringar per dag.
  • Se alltid till att din hund har tillgång till färskt dricksvatten.

Artikelnr.: MM-WL521542
Innehåll: 400 g
EAN: 4250839521542
Tillverkarnr.: WL521542
Varumärken: Wildes land
Foderdeklaration: Helfoder
: Fri från färgämnen, Fri från konserveringsmedel, Fri från konstgjorda aromer, Fri från tillsatt socker, Fri från spannmål, Monoprotein
: Adult
Sammansättning

62 % kyckling (Herz, Kött, Lever, Magsäck, Hals), 27,5 % Buljong, 4 % morötter, 3 % Zucchini, 2 % Lingon, 1 % Mineralstoffe, 0,3 % Distelöl, 0,1 % Yucca-Extrakt, 0,1 % Wildkräuter (Basilika, Kamille, maskrosblad, persilja, Rosmarin)

Ingredienser

Analytiska beståndsdelar

Ingredienser
Råprotein 10,7 %
råfiber 0,5 %
Råoljor och fetter 5,1 %
Rohasche 2,5 %
Fuktighet 80 %

Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser

Ingredienser per kg
Vitamin D3 200 IE
Zinksulfat Monohydrat 25 mg
Mangan als Mangan-(II)-Sulfat 3 mg
jod som kalciumjodat, vattenfri 0,75 mg
koppar-II-sulfat-pentahydrat 1,5 mg
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Wildes land Hundvåtfoder Kyckling med Morot & Zucchini