Wildes land Hundvåtfoder Vilt med Pumpa, 400 g

Mustigt recept med högt köttinnehåll

46 kr

(115 kr / kg, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 400 g

Bara 6 styck kvar på lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Helfoder för hundar
  • Lättsmält monoprotein
  • Spannmålsfritt

Ofta köpt tillsammans med Happy Dog Torrfoder Supreme Montana, 10 kg

Wildes land Hundvåtfoder Vilt med Pumpa, 400 g 46 kr (115 kr / kg)
Happy Dog Torrfoder Supreme Montana, 10 kg 695 kr (70 kr / kg)
Totalpris: 741 kr
Beskrivning

Är din hund en riktig naturälskare i hjärtat? Då är det dags att servera naturens rena kraft! Våtfodret från Wildes Land fyller matskålen med det som hundar alltid har älskat: mycket färskt kött i kombination med krispiga grönsaker och värdefulla vilda örter. Ett recept lika ursprungligt och genuint som naturen själv.

Med hela 62 % vilt som enda proteinkälla är denna måltid extra lättsmält och passar perfekt för känsliga finsmakare. Ett utmärkt val för hundägare som inte vill kompromissa med kvaliteten.

Vad gör Wildes Land våtfoder för hundar så speciellt?

  • Högkvalitativt helfoder för vuxna hundar
  • Monoprotein från vilt (62 % kött & organ) - lättsmält och passar bra vid foderkänslighet
  • Helt spannmålsfritt! Istället med smakrik pumpa och fruktiga lingon
  • Förfinat med ett urval av vilda örter som ger en extra naturlig smakupplevelse
  • Högkvalitativ safflorolja bidrar med essentiella fettsyror för frisk hud och silkeslen päls
  • 100 % tillverkat i Tyskland
  • Utan tillsatt socker samt fri från färgämnen, aromer och konserveringsmedel
  • Hög acceptans: Mustigt vilt möter färska grönsaker - en festmåltid som även kräsna hundar uppskattar

Utfodringsrekommendation:

Vikt Fodermängd per dag
<5 kg 90 - 370 g
10 kg 460 - 630 g
20 kg 780 - 1060 g
30 kg 1060 - 1440 g
  • Den faktiska fodermängden varierar beroende på hundens ålder, aktivitetsnivå och ras.
  • Den dagliga fodermängden bör fördelas på 2 utfodringar per dag.
  • Se alltid till att din hund har tillgång till färskt dricksvatten.

Artikelnr.: MM-WL521528
Innehåll: 400 g
EAN: 4250839521528
Tillverkarnr.: WL521528
Varumärken: Wildes land
Foderdeklaration: Helfoder
: Fri från färgämnen, Fri från smakförstärkare, Fri från konserveringsmedel, Fri från konstgjorda färgämnen, Fri från konstgjorda aromer, Fri från syntetiska färgämnen, Fri från tillsatt socker, Fri från spannmål, Monoprotein
: Adult, Senior
Sammansättning

62 % Vild (Herz, Kött, Lever, Lung, Rommen), 27,5 % Buljong, 4 % pumpa, 3 % morötter, 2 % Lingon, 1 % Mineralstoffe, 0,3 % Distelöl, 0,1 % Yucca-Extrakt, 0,1 % Wildkräuter (Basilika, Kamille, maskrosblad, persilja, Rosmarin)

Ingredienser

Analytiska beståndsdelar

Ingredienser
Råprotein 10 %
råfiber 0,5 %
Råoljor och fetter 6,8 %
Rohasche 2,5 %
Fuktighet 77 %

Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser

Ingredienser per kg
Vitamin D3 200 IE
Zink 25 mg
Mangan als Mangan-(II)-Sulfat 3 mg
Jod 0,75 mg
koppar-II-sulfat-pentahydrat 1,5 mg
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för Wildes land Hundvåtfoder Vilt med Pumpa

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder