Belcando Puppy Poultry Spannmålsfritt, 1 kg
Torrfoder för hundar
88 kr
(88 kr / kg, inkl. 25% moms.
Egenskaper och fördelar
- För valpar upp till 4 månaders ålder
- Bildar en sås när vatten tillsätts
- Fri från soja, mjölk & spannmål
- Utan konstgjorda färg-, smak- & konserveringsämnen
Beskrivning
Puppy Poultry från Belcando® har utvecklats speciellt för valpar upp till 4 månaders ålder, men det spannmålsfria fodret kan även ges till unghundar av små raser om de lider av spannmålsintolerans. Det speciella receptet använder superfood-ingrediensen amarant istället för spannmål och är förfinat med läcker krill. Den balanserade kombinationen ger värdefulla näringsämnen och är otroligt god!
Det välsmakande torrfodret har en speciell egenskap: När det blandas med varmt vatten (ca 40-50 °C, 3 delar foder: 1 del varmt vatten) bildas en läcker sås över foderkulorna, vilket gör dem mycket lätta att få i sig.
Torrfodret tillverkas skonsamt i Tyskland och innehåller läcker fågel. Det består till 80 % av animaliskt protein (fågel, krill/fisk, gelatin) och till 20 % av vegetabiliskt protein.
Utan tillsats av soja, mjölk och spannmål samt konstgjorda färg-, smak- och konserveringsämnen.
Utfodringsrekommendation:
Tips: För att mata din unga fyrbenta vän på rätt sätt bör du väga den regelbundet.
| Ålder i månader | 3-5 kg* | 5-15 kg* | 5-25 kg* | 25-35 kg* | 35-50 kg* | 50-65 kg* | 65-80 kg* |
| 2 | 50-80 g | 80-160 g | 160-190 g | 190-230 g | 230-250 g | 250-260 g | 260-320 g |
| 3 | 70-100 g | 100-210 g | 210-280 g | 280-350 g | 350-380 g | 380-480 g | 480-550 g |
| 4 | 70-100 g | 100-210 g | 210-350 g** | 350-420 g** | 420-490 g** | 490-600 g** | 600-700 g** |
| 5-6 | 80-110 g | 110-240 g | JUNIOR | JUNIOR | JUNIOR | JUNIOR | JUNIOR |
| 7-8 | 70-100 g | 100-270 g | JUNIOR | JUNIOR | JUNIOR | JUNIOR | JUNIOR |
| 9-10 | 70-110 g | 110-230 g | JUNIOR | JUNIOR | JUNIOR | JUNIOR | JUNIOR |
| 11-12 | 80-120 g | 120-250 g | JUNIOR | JUNIOR | JUNIOR | JUNIOR | JUNIOR |
* Vikt som vuxen
** från den 4:e månaden bör man byta till juniorfoder
| Artikelnr.: | BCO-556005 |
|---|---|
| Innehåll: | 1 kg |
| EAN: | 4002633556004 |
| Tillverkarnr.: | 556005 |
| Varumärken: | Belcando |
| Förvaringsinstruktioner: | Förvara aromskyddat |
| Foderdeklaration: | Helfoder |
| : | Fri från smakförstärkare, Fri från konserveringsmedel, Fri från konstgjorda färgämnen, Fri från spannmål, Fri från mjölk, Fri från soja |
| : | 1,2 - 5 kg, 10 - 15 kg |
| : | Valp |
Sammansättning
40 % frisches Geflügelfleisch, 16 % Geflügelprotein aschearm und getrocknet, 14 % Amarant, Kartoffelstärke, Ärtmjöl, 5 % Fischmehl aus Meeresfischen, Geflügelfett, Meeres-Zooplankton gemahlen[1], 2,5 % Gelatine hydrolysiert, 2,5 % Bierhefe inaktiviert und getrocknet, Ei getrocknet, Johannisbrotschrot getrocknet, Rübentrockenschnitzel entzuckert, Dicalciumphosphat, laxolja, Geflügelleber hydrolysiert, Chiasaat, Natriumchlorid, Kaliumchlorid
- Krill 2.5 %
Ingredienser
Analytiska beståndsdelar
| Ingredienser | |
|---|---|
| Protein | 29,5 % |
| Råprotein | 0 % |
| Fettgehalt | 19 % |
| Råoljor och fetter | 0 % |
| Rohasche | 8 % |
| råfiber | 2,5 % |
| Fuktighet | 10 % |
| Calcium | 1,4 % |
| Phosphor | 1,1 % |
| Natrium | 0,35 % |
Näringsmässiga och fysiologiska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Vitamin A | 15.000 IE |
| Vitamin D3 | 1.500 IE |
| Vitamin E | 150 mg |
| Taurin | 500 mg |
| Kupfer (Kupfer-II-sulfat-Pentahydrat) | 12,5 mg |
| Eisen (Eisen-II-sulfat-Monohydrat) | 200 mg |
| Mangan (Mangan-II-oxid) | 40 mg |
| Zink (Zinkoxid) | 125 mg |
| Jod (Kalziumjodat, wasserfrei) | 2 mg |
| selen (Natriumselenit) | 0,05 mg |
tekniska tillsatser
| Ingredienser | per 1 kg |
|---|---|
| Tocopherol Extrakte aus pflanzlichen Ölen (natürliches Vitamin E) | 48 mg |
Juridisk information
| Tillverkare: | BEWITAL Holding GmbH & Co. KG, Industriestr. 10, 46354, Südlohn, Tyskland, bewital.de |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Belcando Puppy Poultry Spannmålsfritt
Senaste artiklarna:
Upptäck Zoolini:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Säker betalning
med SSL-kryptering